Головна сторінкаУрядовий портал
 
УКР | ENG | РУС
 
 
 
 


Аерокосмічний портал України
Нацдержслужби України
Урядова телефонна лінія

Історія проекту "Циклон-4"

Історія проекту

Українсько-бразильський проект «Циклон­4» передбачає створення в Україні нового космічного носія «Циклон-4» і будівництво для його пусків наземного комплексу на космодромі Алкантара в Бразилії. Проект спрямований на надання послуг із запуску космічних апаратів в інтересах національних космічних програм України та Бразилії, а також третім країнам на комерційній основі.
Співпраця між Україною та Бразилією у космічній сфері розпочалася у листопаді 1999 року після підписання Рамкової угоди про співробітництво у використанні космічного простору в мирних цілях.
У січні 2002 року, під час зустрічі в Києві Президента Федеративної Республіки Бразилія Фернандо Энріке Кардозо і Президента України Леоніда Даниловича Кучми, було підписано Міжурядову Угоду про захист технологій, пов'язаних з участю України в запусках з пускового центру Алкантара та Меморандум між Національним космічним агентством України і Бразильським космічним агентством про співробітництво у використанні українських ракет-носіїв на бразильському пусковому центрі Алкантара. Підписання цих документів створило необхідну міжнародно-правову основу для початку практичної реалізації спільного космічного проекту.
21 жовтня 2003 року, в ході офіційного візиту Президента України Леоніда Кучми до Федеративної Республіки Бразилія відбулося підписання Договору між Україною і Федеративною Республікою Бразилія про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія “Циклон-4” на пусковому центрі Алкантара.

Відповідно до Договору українська сторона відповідає за створення ракети-носія „Циклон-4”, а бразильська сторона – за створення загальної інфраструктури, необхідної для забезпечення пусків ракет-носіїв „Циклон-4”. У 2004 році Договір був ратифікований парламентами України та Бразилії.
Одразу після ратифікації Договору в Україні розпочалися роботи зі створення ракети-носія «Циклон-4» та підготовки виробничої бази для її виготовлення.
31 серпня 2006 року на паритетній основі, тобто 50% на 50%, була заснована українсько-бразильська бінаціональна компанія (БК) «Алкантара Циклон Спейс» (АЦС). Засновниками БК АЦС виступили: з української сторони – Національне космічне агентство і Фонд державного майна, з бразильської сторони – Міністерство науки і технологій і Бразильське космічне агентство.
30 серпня 2007 року відбулося перше засідання Ради директорів БК АЦС , а в грудні 2007 року у м. Бразиліа був відкритий головний офіс компаніі. Бінаціональна компанія “Алкантара Циклон Спейс” відповідає за створення та експлуатацію наземного комплексу на пусковому центрі Алкантара та надаватиме пускові послуги з використанням ракети-носія “Циклон-4”.
У 2008 році розпочалися роботи зі створення наземного комплексу «Циклон-4».
У квітні 2010 року БК «Алкантара Циклон Спейс» отримала в Бразилії екологічну ліцензію, а у вересні 2010 року – ліцензію на будівництво наземного комплексу «Циклон-4».

9 вересня 2010 року на пусковому центрі Алкантара відбулася церемонія закладення "першого каменя" у будівництво наземного комплексу «Циклон-4».
Наприкінці 2010 року на космодромі Алкантара було завершено розчищення території для будівництва наземного комплексу «Циклон-4» та укладено контракт з будівельною організацією на будівництво комунікацій і споруд.
У 2011 році активно розпочалися роботи зі спорудження наземного комплексу «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара.
23-25 жовтня 2011 року в ході державного візиту Президента України В.Ф. Януковича до Федеративної Республіки Бразилія було обговорено стан та перспективи українсько-бразильського співробітництва у космічній сфері. Зустріч президентів України та Бразилії надала новий поштовх у реалізації спільного проекту "Циклон-4".

У червні 2012 року з України до Бразилії морським шляхом було відправлено першу партію технологічного обладнання наземного комплексу „Циклон-4” для проведення монтажу на пусковому центрі Алкантара.

 
: